• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
دانش عمومی

شگفت انگیزترین گیاهان انگلی تاپ در جهان

شگفت انگیزترین گیاهان انگلی تاپ در جهان

Most Awesome Parasitic Plantsدر میان بیش از ۴۰۰۰ گونه گیاه گلدار انگلی در جهان، گونه های بسیار عجیبی وجود دارد. در این لیست ۵ گیاه انگلی شگفت انگیز تاپ  را معرفی می کنیم.


#1 درخت كريسمس استراليايی
#2 دارواش كوتوله
#3 گیاه سس
#1 درخت كريسمس استراليايی
امتیاز ما
0/10 10
امتیاز شما
0/10 5/10
#2 دارواش كوتوله
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز شما
0/10 5/10
#3 گیاه سس
امتیاز ما
0/10 8/10
امتیاز شما
0/10 5/10
1 > درخت كريسمس استراليايی

اين درخت گلدار بلند و زيبا يک گياه انگلی ظریف هست. اين گياه دارای برگ های سبز هست، بنابراین می تواند فتوسنتر كند و مواد غذايی خودش را تامين كند. اما با اين حال در صورت ضرورت، آب را از درختان مجاور می دزدد تا قدرت حيات در فصول خشک و زمان گلدهی را داشته باشد. اين كار با استفاده از ريشه های انگلی بيشمار انجام می شود. به صورت باور نكردنی این ارتباط مورد نياز، با بريدن عروق آوند چوبی با هاستوريوم هايی كه به ساختارهایی شبيه گيوتين مجهزند برقرار می شود. قدرت اين مينی گيوتين به قدری است كه گاهی به اشتباه كابل های زيرزمينی برق و كابل های فيبرنوری را قطع كرده است.

iaustrr001p4


2 > دارواش كوتوله

اين گياه بيش از ساير گياهان، انگل درختان سوزنی برگ است. اين گياه نيز مشابه انگل سس از مكنده ها استفاده می كند. برخلاف بسياری از گياهان انگلی كه بوسيله حيوانات و باد به ميزبان های جديد منتقل می شوند، اين گياه با استفاده از بذرهای پرتابی با سرعت زياد از نوک يک درخت به نوک درخت ديگر منتقل می شوند.

2


3 > گیاه سس

این گیاه توده های مشخصی از ساقه های بدون برگ و زرد رنگ را بر روی ميزبان خود ايجاد می كند. اين گیاه انگلی از اندام های ريشه ای مانند خود، بنام هاستوريوم برای نفوذ به داخل ساقه های ميزبان و كشيدن آب و مواد غذايی ميزبان و اغلب با هدف از بين بردن آن استفاده می كند.

3


4 > مكنده های ساقه توربر

در انتهای ديگر طيف از نظر اندازه، گل Pilostyles thurberi يا Thurber’s stemsucker قرار دارد. اين گياه بومی بيابان های جنوب غربی آمريكای شمالی بوده و يک گیاه انگلی اجباری بر روی بوته های خانواده نخود فرنگی (فاباسه) است. به طور كامل در داخل بافت های ساقه ميزبان نفوذ می كند. حضور اين انگل گياهی تنها زمانی كه از طريق ساقه ميزبان و در طول آن به گل می رود، مشخص می شود.

4


5 > گل جسد

زنبق بدبو، بزرگ ترين گل تكی جهان هست كه تا حدودی نامطبوع و ناخوشايند است. اين گياه در جنگل های مالزی و اندونزی يافت می شود و گل قهوه ای- قرمز غول پيكر، با حدود 1 متر قطر و وزن تا 11 كيلوگرم، دارد. بويی شبيه گوشت گنديده داشته كه برای جذب مگس های تغذيه كننده از لاشه برای گرده افشانی آن می باشد. ميوه چسبنده آن بوسيله جونده ها پراكنده می شود. اين گياه برگ ندارد. انگل اجباری بوده و نمی تواند فتوسنتز كند.

5


در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید