• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
جامعه

بزرگ ترین کشورهای تولید کننده برق

بزرگ ترین کشورهای تولید کننده برق

top-electricity-producing-countriesدر دنیای مدرن امروزی، زندگی بدون برق تقریبا غیرممکن است. بیشتر لوازم و امکانات اطرافمان وابسته به برق هستند. از لامپ های الکتریکی گرفته تا سیستم های برق ساختمان ها. بیشتر امکانات اولیه موردنیازمان و نیز دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها، کامپیوترها، تلویزیون ها، از وجود الکتریسیته بهره می برند. پیشرفت سریع تکنولوژی و شهرسازی های گسترده و سریع بدون وجود برق ممکن نیست.
برق از منابع متعددی تولید می شود که یکی از مهم ترین ها، سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ و گاز طبیعی است. در این مطلب میخواهیم بزرگترین تولیدکننگان برق را بر اساس آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۳ معرفی کنیم.


#1 ایالات متحده امریکا
#2 چین
#3 ژاپن
#1 ایالات متحده امریکا
امتیاز ما
0/10 10
#2 چین
امتیاز ما
0/10 9/10
#3 ژاپن
امتیاز ما
0/10 8/10
1 > ایالات متحده امریکا

در صدر لیست بزرگترین تولید کنندگان الکتریسیته، ایالاتذمتحده امریکا قرار دارد در سال 2013 مقدار 4320.9 میلیارد کیلووات تولید الکتریسیته داشته است که کمی بیشتر از کشور چین می باشد. اصلی ترین منبع تولید الکتریسیته ایالت متحده، زغال سنگ یعنی 43.4 درصد منابع و بعد از آن گاز طبیعی یعنی 24.2 درصد منابع می باشد. منابع دیگری همچون نیروگاه های هسته ای، حرارتی، بادی و خورشیدی در تامین برق این کشور نقش دارند. با وجود اینکه ایالات متحده بزرگترین تولید کننده برق جهان است، باز هم برخی ایالت های آن از کانادا تقاضای برق مصرفی می کنند.


2 > چین

تولید برق در کشور چین شدیدا به سوخت های فسیلی مخصوصا زغال سنگ وابسته است. در پی رشد سریع اقتصاد چین، ظرفیت های تولید برق نیز در این کشور تا جایی افزایش یافته که فقط کمی از ایالات متحده کمتر است. در سال 2013 تولید برق این کشور 4208 میلیارد کیلووات که 77.8 درصد آن از طریق زغال سنگ بوده است. ولی در حال حاضر با افزایش ظرفیت های تولیدی برق بوسیله منابع دیگر انرژی مثل انرژی هسته ای و گاز طبیعی و روشهای جدید تولید برق، سعی در کاهش آلودگی های ناشی از کربن می کند.


3 > ژاپن

قبل از حادثه فوکوشیما در سال 2011، در صدر لیست بزرگترین تولیدکنندگان برق، اول ایالات متحده امریکا، دوم فرانسه و بعد ژاپن قرار داشت. اکنون ژاپن جایگاه خود را (با افزایش ظرفیت تولید بوسیله سوخت های فسیلی به ویژه گاز طبیعی) همچنان حفظ کرده است ولی فرانسه از جایگاه خود تنزل یافته و جای خود را به چین داده است. میزان تولید برق ژاپن در سال 2013 مقدار 1049.6 میلیارد کیلووات که منابع اصلی آن، گاز و زغال سنگ بوده است.


4 > روسیه

روسیه کشوری است که در لیست بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز و برق قرار دارد. در سال 2013 تولید برق این کشور 1036 میلیارد کیلو وات که 50.2 درصد آن بوسیله گاز طبیعی بوده است. 48 درصد بعدی نیز بوسیله زغال سنگ و هیدرو الکتریک و انرژی هسته ای تامین شده است. روسیه از برق تولیدی خود به کشورهای فنلاند، چین، لیتوانی، آذربایجان، گرجستان و اکراین صادر می کند.


5 > هند

هند نیز در لیست بزرگترین کشورهای مصرف کنندگان برق، بعد از روسیه، چین و ایالات متحده، رتبه چهارم و در لیست فعلی با 959.9 میلیارد کیلووات تولید برق در سال 2013، رتبه پنجم را دارد. هرچند که بر اساس آمار سال 2012 حدود 25 درصد مردم مشکل کمبود برق برای نیازهای اولیه را داشتند.


6 > کانادا

کانادا که 635.8 میلیارد کیلووات برق در سال 2013 تولید داشته است، مقداری از تولید خالص خود را نیز به ایالات متحده صادر می کند. تصور کنید با اینکه کانادا از بزرگترین استخراج کنندگان نفت و گاز است، بیشتر برق تولیدی اش از تاسیسات هیدرو الکتریکی می باشد، یعنی چیزی حدود 59.2 درصد.


7 > آلمان

آلمان با 608.3 میلیارد کیلووات تولید برق در سال 2013 هفتمین رتبه را در لیست فعلی دارد. این کشور، هشتمین مصرف کننده بزرگ برق نیز می باشد. هچنین قبل از حادثه فوکوشیما در سال 2011 پنجمین کشور تولید کننده انرژی هسته ای بوده است که بعد از آن اعتراضات عمومی از دولت موجب خاموش کردن مراکز هسته ای شد.


8 > فرانسه

فرانسه تا سال 2012 دومین تولید کننده بزرگ‌دنیا بوده است. 79.4 درصد از کل تولید برق سال 2013 فرانسه (557.4 میلیارد کیلووات) از طریق تاسیسات هسته ای بوده است. همچنین تا سال 2012 بعد از کانادا و آلمان، سومین کشور صادر کننده برق بوده است.


9 > برزیل

برزیل با 515.7 میلیارد کیلووات تولید برق در سال 2013 نهمین کشور بزرگ تولید کننده برق و نیز در زمره بزرگ ترین مصرف کنندگان برق می باشد. 78.2 درصد این میزان برق بوسیله تاسیسات هیدرو الکتریکی تولید شده است.


10 > کره جنوبی

کره جنوبی نیز با تولید 515.5 میلیارد کیلووات برق در سال 2013 دهمین کشور این لیست می باشد. این کشور از بزرگترین واردکنندگان نفت و زغال سنگ و گاز طبیعی مایع می باشد.

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 432 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید