• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
دانش عمومی

با هوش ترین حیوانات دنیا

با هوش ترین حیوانات دنیا

smart-animalsهمانطور که می دانیم، برخی انواع جانوران هوش بیشتری نسبت به بقیه دارند، بنابر این این جانوران حرکات هوشمندانه تری انجام می دهند. شاید نظر اکثریت بر این باشد که دلفین باهوش ترین نوع جانوران است. چند وقت پیش در مطلبی در یکی از معتبرترین سایت هایی که در زمینه جانوران فعالیت می کند، لیستی تهیه شد و بنا بر این لیست، باهوش ترین حیوانات مورد بررسی قرار گرفت. لیست امروز را دنبال کنید تا با با هوش ترین حیوانات آشنا شوید.


#1 شامپانزه
#2 دلفین
#3 بوزینه (میمون درختی)
#1 شامپانزه
امتیاز ما
0/10 10
امتیاز کاربران
0/10 7.3/10
#2 دلفین
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز کاربران
0/10 8.6/10
#3 بوزینه (میمون درختی)
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز کاربران
0/10 7.3/10
1 > شامپانزه

shampanzeباهوش ترین جانواران در این لیست، نوعی از میمون های بزرگ جثه یعنی شامپانزه می باشد. حرکات شامپانزه که برگرفته از هوش اوست موجب مجذوب شدن انسان ها به این حیوان باهوش می شود. شامپانزه ها می توانند از ابزارها استفاده کرده یا حتی ابزارهایی بسازند و گروهی به شکار بروند و گاها می توانند مشکلات خود را نیز حل کنند. شامپانزه می تواند زبان اشاره را بیاموزد تا با انسان ها ارتباط بر قرار کند و اشخاص را با نشانه هایشان به خاطر بسپارد و سال ها در خاطر نگه دارد. شاید مهم ترین ویژگی هوشی شامپانزه ها این است که می توانند اجزا و مسائل را به هم ربط داده و مسئله ای را حل کنند.


2 > دلفین

dolphinدلفین جانوری باهوش و فوق العاده اجتماعی است. دسته دلفین ها در اکثر سواحل جهان قابل مشاهده هستند که در حال موج سواری، مسابقه دادن، پرش، چرخیدن و بازیگوشی هستند. آنها زبان پیچیده ای نیز برای خود دارند که انسان ها مدتی است که در تلاش فهمیدن هستند. دلفین ها می توانند از ابزارهای محیطشان استفاده کنند و همین باعث شده که انسان ها بتوانند به دلفین ها رفتارهای مد نظرشان را آموزش دهند. مانند بقیه جانوران، دلفین های مادر نیز چند سالی همراه فرزندان جوانشان می مانند تا همه شعبده بازی ها و بازیگوشی ها را به آنها یاد بدهند.


3 > بوزینه (میمون درختی)

buzineمیمون های نوع بزرگ جثه بعد از انسان ها، باهوش ترین جانداران هستند. در این دسته، بوزینه ها، بعد از شامپانزه ها، با هوش ترین نوع میمون ها هستند. آنها فرهنگ قوی و قدرت ارتباطی خوبی دارند. بسیار دیده شده که در جنگل ها، این گونه میمون ها، از ابزارهای موجود در محیطشان برای انجام فعالیت هایشان استفاده می کنند. بوزینه ها پیوند های گسترده ای دارند و رابطه اجتماعی قوی ای بین آنها حکم فرماست که کلید پیشرفت مهارت های آنهاست. بوزینه های مادر، چندین سال همراه فرزندان می مانند تا آن دانسته هایی که برای ماندن در جنگل نیاز است را به آنها انتقال دهند.


4 > فیل

بر خلاف باور عموم مردم، فیل ها حیواناتی با ویژگی هایی فراتر از جثه غول آسا و گوش های بزرگ و حافظه قوی هستند. فیل ها حیواناتی با سلیقه، با تربیت و کنجکاوی هستند. این حیوانات به تمیز بودن غذایشان توجه خاصی دارند. فیل ها نسبت به یکدیگر مهربان هستند و همواره مراقب هم هستند که این ویژگی یکی از دلایل باهوش بودن فیل هاست.


5 > کلاغ

کلاغ حیوان با هوشی است که شاید بر خلاف تصور اکثریت مردم باشد. کلاغ ها در خیابان ها شهرها زندگی می کنند. یکی از خلقیاتی که شاید با آن برخورد کرده ایم، این است که کلاغ ها برای شکستن آجیل هایی که می دزدند آنها را کف چهار راه ها می گذارند تا وسایل نقلیه از روی آنها رد شوند. سپس زمانی که چراغ راهنما برای اتومبیل ها قرمز شد، آجیل شکسته خود را بر می دارند. این کار کلاغ ها نشانه ای از هوش و نو آوری آنهاست. کلاغ ها با زبانی خاص خود، استادانه با یکدیگر در ارتباط هستند. برخی دانشمندان معتقدند، هوش کلاغ ها، از انسان های اولیه نیز بیشتر است


6 > خوک (گراز)

بر خلاف شهرتی که خوک ها در پرخوری و کثیف بودن دارند، حیواناتی باهوش هستند. هر 2 گونه وحشی و خانگی خوک ها می توانند خود را با شرایط محیطی وفق دهند. در برخی کشورها خوک ها به عنوان حیوان خانگی تربیت می شوند. خوک ها بر خلاف سایر جانواران، تقریبا همه چیز خوار هستند که گاه حتی غذایشان کرم و استخوان هم می باشد.


7 > سنجاب

سنجاب ها سرسختی و حافظه قوی ای دارند. بیشتر سنجاب ها از خود شعبده بازی ها و استراتژی هایی نشان می دهند که همین حرکتشان گاه باعث جان سالم به در بردن از شکار می شود. این جانوران اصالتا در جنگل زندگی می کنند ولی می توانند در اطراف محل سکونت انسان ها در به زندگی خود ادامه دهند و نیز از غذای پرندگان کشاورزها یا گلها تغذیه کنند. سنجاب ها همچنین برای روز مبادای خود، غذا مخفی کنند. حتی می توانند وانمود کنند که در یک مکان دروغین غذای خود را قائم کرده اند که این نشانه ای از هوش این حیوانات است.


8 > کبوتر

کبوترها در برخی شهرهای دنیا به صورت گسترده زندگی می کنند. شاید اکثریت مردم آنها را فقط اسباب آزار و اذیت می دانند. در حالی که این جانوران خیلی با هوش هستند. کبوترها به صورت گسترده تحت آزمایشات دانشمندان برای قدرت های فکریشان قرار می گیرند. مثلا آنها می توانند هزاران عکس را از هم حتی بعد از سالها، تشخیص دهند. نیز می توانند خود را در آینه بشناسند. همچنین آنها می توانند حرکات متوالی را آموزش دیده و انجام دهند.


9 > هشت پا

شماره 9 این لیست هشت پا یا اختاپوس است. این حیوان هنوز به قدر کافی شناخته نشده است. ولی دانشمندان روز به روز اطلاعات بیشتری از توانایی های آن بدست می آورند. هشت پا ها بازی می کنند، مشکلات خود را حل  می کنند، به صورت مارپیچ حرکت می کنند و حافظه کوتاه مدت خوبی دارند.


10 > موش

موش نیز حیوان باهوشی است. ولی هنوز در فرهنگ غربی، حیوانی منفور به شمار می رود. موش ها در آزمایش گاهها برای تحقیقات نیز برای یافتن راه حل برخی مشکلات پزشکی و … استفاده می شوند. ولی در فرهنگ چینی ها، موش ها به عنوان حیواناتی با هوش و خلاق، مورد احترام مردم هستند. و نیز شاید به این دلیل که موش ها حیواناتی هستند که توانسته اند به همه قاره ها مهاجرت کنند به غیر از قطب جنوب.

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : 3 دیدگاه

دیدگاه کاربران

جهان 21 آبان 1395 پاسخ

عذر میخوام پس طوطی کاسکو جاش تو این لیست کجاست ؟؟
اصلا کاسکو دیدین ؟
من کاسکو دارم که نه تنها صدا تقلید میکنه بلکه میدونه معنی کلماتی که میدونه چیه واز اونها در موقع خاص استفاده میکنه
حتی یاد گرفته قفل پیچیده قفس رو باز کنه
وقتی گربه میبینه یاد گرفته پیش پیش میکنه
والا مقاله شما اصلا علمی نیست
بعد نهنگ قاتل کجاست تو این لیست ؟

    دهقانی 26 آبان 1395 پاسخ

    دوست عزیز از ارائه نظر شما ممنونیم؟ اولا که این مقاله و لیست برای زمان تقریبا ۱ سال و نیم پیش هست و اینکه ما از خودمون این لیست رو ارائه ندادیم، بر اساس تحقیق و ترجمه از منابع دیگه، معرفی کردیم و دوما چرا به نظر شما این حیوانات معرفی شده نمی‌توانند باهوش از از کاسکو و نهنگ قاتل باشند. به هر حال نظر شما برای ما محترمه و از اینکه سایت ما رو بری بازدید انتخاب کردید ممنونیم.

حسن 5 بهمن 1395 پاسخ

باسلام لطفا چگونه ساخت سایت رابرایم ارسال کنید خیلی دراینترنت دنبال کردم اما هنوز نمی دونم لطفا کمکم کنید باتشکر

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید