• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
جامعه

کمیاب ترین زبان های دنیا

کمیاب ترین زبان های دنیا

rare-languageبیشتر اوقات وقتی حرف از زبان به میان می آید، یاد زبان هایی چون انگلیسی، فارسی، اسپانیایی، فرانسوی، اسپانیایی، عربی، روسی، ژاپنی و یا لاتین می افتیم. زبان وسیله ای برای ارتباط برقرار کردن که بدون آن نمی توان با اطرافیان و نیز مردم سایر کشورها ارتباط برقرار کرد. فرض کنید هیچ زبان مشترکی وجود ندارد که با مردمی کمی آن طرف تر از محل زندگی تان ارتباط برقرار کنید. مطمئنا حتی کتاب هایی که نوشته می شود نیز، منحصر به گروه خیلی کوچکی خواهد بود. زبان نقش مهمی را در زندگی ما انسان ها بازی می کند. چه به آن فکر کنیم، یا نکنیم.

با وجود اینکه زبان یک ضرورت است، سازمان ملل متحد به طور میانگین هر ۲ هفته خبر از بین رفتن یک زبان را گزارش می دهد. در جهان بیش از ۶۰۰۰ هزار زبان در معرض انقراض قرار دارند.  این زبان ها به دلایلی همچون فوت کسانی که به این زبان ها صحبت می کردند، ترکیب زبان ها و یا ترجیح دادن استفاده از زبان های معروف دنیا، منقرض می شوند. در حقیقت از بین رفتن یک زبان به معنی از بین رفتن آن فرهنگ است.

در زیر، کمیاب ترین زبان های دنیا لیست شده است (زبان هایی که در مورد آنها اطلاعات کافی در دست است) :


#1 (Taushiro (Pinche/Pinchi
#2 (Kaixana (Caixana
#3 (Lemerig (Pak, Bek, Sasar, Leon, Lem
#1 (Taushiro (Pinche/Pinchi
کمیابی
0/10 10
#2 (Kaixana (Caixana
کمیابی
0/10 9/10
#3 (Lemerig (Pak, Bek, Sasar, Leon, Lem
کمیابی
0/10 8/10
1 > (Taushiro (Pinche/Pinchi

Taushiro زبانی است که در شمال کشور peru (پرو) در منطقه ای کنار رودخانه Tigre و رودخانه Aucayacu که از انشعابات رودخانه Ahuaruna هستند مردم با آن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. زبان Taushiro زبانی است که با دیگر زبان ها هیچ ارتباطی ندارد. کسانی که به این زبان صحبت می کنند، شاید به 10 نفر برسند. در این زبان به عدد یک، washikanto گفته می شود و برای بیان اعداد بالای 10 کلمه ashintu را گفته و پنجه پایشان را نشان می دهند. این زبان در لیست زبان های در حال انقراض است. بر اساس آماری در سال 2008 تنها 1 نفر قادر است این زبان را روان و سلیس صحبت کند.


2 > (Kaixana (Caixana

Kaixana یکی از زبان های در معرض خطر است. این زبان در دهکده ای نزدیک بانک رودخانه Japura واقع در برزیل استفاده می شود. تنها حدود 200 نفر به این زبان صحبت می کنند. بر اساس آمار سال 2008 فقط یک نفر این زبان را روان صحبت می کند.


3 > (Lemerig (Pak, Bek, Sasar, Leon, Lem

این زبان در Vanuatu (جزیره ای واقع در قسمت جنوبی اقیانوس آرام، حدود 1000 مایل از شمال استرالیا به سمت شرق) استفاده می شود که سومین زبان در این لیست است.  این زبان بیشتر در جزیره Vanua Lava استفاده می شود. بر اساس آمار سال 2008 تنها 2 نفر قادرند این زبان را روان صحبت کنند که باعث شده این زبان نیز در معرض انقراض قرار گیرد. زبان 4 گویش متفاوت دارد که همه آنها در حال انقراض هستند.


4 > Chemehuevi

مردم قبیله Chemehuevi به این زبان صحبت می کنند. همه مردم این قبیله به طور سلیس به این زبان تسلط ندارند. طبق آمار سال 2008 فقط 3 نفر به صورت روان می توانند به این زبان صحبت کنند.


5 > Njerep

Njerep زبانی است تحریم شده که مردمی در نیجریه بوسیله آن با هم ارتباط برقرار می کنند. زبانی که مدتی کوتاه در کشور کامرون نیز مورد استفاده قرار گرفت. این زان اکنون در نزدیکی  منطقه Mambila استفاده می شود. امروزه تقریبا گویش های دیگر این زبان مانند Ba  و Mvopجای آنرا گرفته اند. تنها 4 نفر بر اساس آمار سال 2008 به این زبان مسلط هستند.


6 > (Tanema (Tanima, Tetawo

زمانی در جزایر سلیمان (Solomon)، این زبان در جزایری نظیر Vanikolo ، ایالت Temotu و روستای Emua به کار برده می شد. ولی اکنون فقط توسط 4 نفر به صورت صحیح به این زبان صحبت می کنند که این مسئله، خطر انقراض این زبان را می نمایاند.


7 > (Liki (Moar

Liki زبانی در حال انقراض است که در سواحل کناری شما Sarmi ، Jayapura Kabupaten و Sarmi Kecamatan (جزایری در نزدیکی اندونزی) به کار می رود. بر اسا آمار سال 2007 فقط 5 نفر به این زبان مسلطند. در گذشته همه افرادی که در کلیساهای این مناطق صاحب سمت بودند، به این زبان صحبت می کردند.


8 > Ongota/Birale

طبق آمار سال 2008 تنها 6 نفر به این زبان مسطلند که همه شان افرادی مسن هستند که این مسئله باعث می شود این زبان در معرض انقراض قرار گیرد.


9 > (Dumi (Dumi Bo’o, Dumi Bro, Lsi Rai, Ro’do Bo’, Sotmali

Dumi زبانی است که در کشور نپال، در نزدیکی رودخانه های Tap و Rava و همچنین در کوه های ناحیه Khotang به کار می رود. این زبان بخشی از خانواده زبان Tibeto-Burman است با آمار 8 نفر مسلط در سال 2007.


10 > (Chamicuro (Chamekolo, Chamicolo, Chamicura

بر اساس آماری که در سال 2008 گرفته شده، تنها 8 نفر در کل دنیا به این زبان مسلطند. این زبان بیشتر در پرو استفاده می شود و هم اکنون نیز در معرض انقراض است. اکثر کسانی که به این زبان صحبت می کنند افراد پیر هستند. هیچ کودکی به این زبان صحبت نمی کند. چون مردم به جایگزینی زبان اسپانیایی موافقت کرده اند.

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 451 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید