• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
جامعه

فقیرترین کشورهای جهان

فقیرترین کشورهای جهان

africaدر کشورهای فقیر، حتی دستیابی به آب و غذا نیز به سختی صورت می گیرد. در کشورهای پیشرفته، حداقل درآمد تولید ناخالصی شان ۳۰۰۰۰ دلار می باشد. در حالی که گاها در کشورهای فقیر این درآمد از ۱۰۰۰ دلار نیز کمتر است. در لیست امروز فقیرترین کشور های جهان را معرفی خواهیم کرد.


#1 کونگو
#2 زیمبابوه
#3 بوروندی
#1 کونگو
امتیاز ما
0/10 9/10
#2 زیمبابوه
امتیاز ما
0/10 8/10
#3 بوروندی
امتیاز ما
0/10 7/10
1 > کونگو

کینشاسا پایتخت کشور جمهوری دموکراتیک کنگو است. بر اساس جدیدترین تحقیقات انجام گرفته توسط پژوهش‌گران کینشاسا در دهه ۱۹۲۰ میلادی، منشاء شیوع و پخش بیماری ایدز بوده است. کنگو فقیرترین کشور جهان است. از سال 1980 تقریبا نصف مردم این کشور زیر خط فقر قرار دارند. دستیابی به آب در این کشور به سختی صورت می گیرد. بیشتر کودکان زیر 5 سال دچار سوء تغذیه هستند.

Congo


2 > زیمبابوه

اگرچه سطح تحصیل و سلامت در این کشور نسبتا خوب است، ولی وضعیت سیستم مذهبی و اقتصادی آن اصلا خوب نیست. هم‌اکنون تنها کشور موجود در لیست بدحسابان بانک جهانی، کشور فقیر و تحت تحریم زیمبابوه است که بنا به اعلام بانک جهانی، ۱۳ سال است که اقساط بدهی‌های خود به بانک جهانی را پرداخت نکرده‌است. ۶۸ درصد مردم زیمبابوه زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم آن بیش از صد هزار درصد است.

Zimbabwe


3 > بوروندی

قتل عام ۱۵۲ پناهنده توتسی اهل کنگو در روز ۱۳ اوت ۲۰۰۴ در اردوگاه گاتومبا در نزدیکی مرز جمهوری دمکراتیک کنگو (R D C) باعث بروز مجدد نگرانی و وحشت شده است . انتخابات عمومی پیش بینی شده برای ماه اکتبر آینده بدین ترتیب به دلیل بحران و فشارهای سیاسی به تعویق خواهد افتاد. خشونت های دیگری نیز در این کشور رواج دارد که باعث بروز فقر در این کشور شده است.

Burundi


4 > لیبریا

در ۱۸۲۱ و ۱۸۲۲ انجمن کوچ نشین امریکا، لیبریا را برای استقرار بردگان آزاد شده بنیاد گذاشت. لیبریا از صادر کنندگان عمدهٔ سنگ آهن است، ولی اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی به هم خورده‌است. لیبریا درمجموع حدود سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بدهی خارجی دارد که بیشترآن‌ها در دوران دیکتاتوری‌های ساموئل دوئه و چارلز تیلور به بارآمده‌است. آمریکا در زمان وزارت خارجه کاندولیزا رایس آمریکا کلیه بدهی ۳۹۱ میلیون دلاری لیبریا به آمریکا را بخشید. لیبریا تا سال ۲۰۰۹ میلادی هیچ ذخایر اثبات شده یا تولید نفتی نداشته‌است.

Liberia


5 > اریتره

در این کشور جنگ جدایی طلبانه ۳۰ ساله اقتصاد را متلاشی کرده‌است. نیروی کار عمدتاً در بخش کشاورزی اشتغال همچنین به پرورش دام برای پوست (کالای عمده صادراتی) می‌پردازد. بارندگی ناکافی و غیر قابل اعتماد خطر دائمی است. منبع عمده طبیعی نمک است.

Eritrea


6 > جمهوری آفریقای مرکزی

جمهوری آفریقای مرکزی از کشورهای فقیر جهان است. قوم کوتاه‌جثه آکا در این کشور ساکنند. این کشور شاهد بیشترین بهره‌کشی‌های استعمارگران فرانسوی در بین تمامی کشورهای آفریقایی بوده‌است و بیشترین زیان‌های دوران استعمار را تجربه کرده‌است. حدودا 90% مردم این کشور زیر خط فقر قرار دارند.

Central-African-Republic


7 > نیجر

این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود، با این وجود دارای منابع نفتی و معادن سنگ اورانیوم است. امید به زندگی برای زنان ۴۴٫۲۶ سال و برای مردان ۴۴٫۳ سال است. 63 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم نیجر در سال ۲۰۰۴ میلادی ۰٫۲ درصد اعلام شد.

Niger


8 > مالاوی

مالاوی در میان کم‌توسعه‌یافته‌ترین و متراکم‌ترین کشورها از نظر جمعیت است. حدود ۸۵ درصد از جمعیت این کشور در روستاها زندگی می‌کنند و اقتصاد مالاوی بر کشاورزی استوار شده‌است و فراورده‌های کشاورزی ۹۰ درصد از صادرات آن را تشکیل می‌دهند. بیش از ۷۵۰ هزار آوارهٔ موزامبیکی که از جنگ‌های داخلی این کشور آسیب دیده‌اند طی سالهای اخیر به مالاوی فرار کرده‌اند. صادرات مالاوی را، تنباکو، چای و شکر تشکیل می‌دهند. مالاوی از اعضای کشورهای همسود و اتحادیهٔ آفریقاست. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا، طی سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵، حدود ۲۹ درصد جمعیت حدود ۱۳ میلیونی مالاوی، دچار سوء تغذیه بودند که این کشور را در رتبه بیست و یکم جهانی قرار می‌داد.

Malawi


9 > ماداگاسکار

بر اساس گزارش فائو، بیش از سه چهارم مردم دو منطقه در جنوب غرب و جنوب ماداگاسکار با ناامنی غذایی مواجه هستند که این وضعیت در همواره تشدید شده است زیرا محصول ذرت و مانیوک به شدت کاهش یافته است و تولید برنج نیز پایین‌تر از سطح عادی است. بیشتر مردم مادگاسکار (۹۳ درصد بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول) در فقر به سر می‌برند و کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند.

Madagascar


10 > افغانستان

بیش از سه دهه جنگ افغانستان را به یکی از کشورهای خطرناک و فقیر دنیا تبدیل کرده‌است. 52% از مردم این کشور زیر خط فقر قرار دارند.

Afghanistan

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 293 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید