• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
دانش عمومی

دیدنی ترین موزه ها و گالری های جهان

دیدنی ترین موزه ها و گالری های جهان

top-museum-galleriesدر جهان سریع و متحول امروزه، ملت‌ها نیاز دارند که گهگاه موقعیت خود را در این وادی باز شناسند و تحولات سریعی را که در همه ابعاد اجتماعی و تاریخی درک نشده‌اند، دریابند. در عصر حاضر موزه‌ها گامی فراتر از گردآوری و نگهداری آثار نهاده و وظایف مهمی از قبیل تعیین هویت، اطلاع‌رسانی، مطالعه، تحقیق و روشنگری را به عهده گرفته‌اند. همچنین با برپایی جلسات بحث و گفت‌وگو، نمایشگاه‌ها، نمایش فیلم و اسلاید و… خاصیت فراخوانی این فضاها بیشتر شده و نقش فرهنگی آنها بیشتر شناخته خواهد شد.

در این مطلب ما قصد داریم دیدنی ترین و تقریبا بهترین موزه های جهان را به شما معرفی کنیم که مطمئنا ارزش حداقل یک بار دیدن را دارند.


#1 مؤسسه اسمیتسونین واقع در واشنگتن
#2 موزه لوور واقع در پاریس فرانسه
#3 موزه آکروپولیس واقع در آتن یونان
#1 مؤسسه اسمیتسونین واقع در واشنگتن
امتیاز ما
0/10 10
امتیاز کاربران
0/10 5/10
#2 موزه لوور واقع در پاریس فرانسه
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز کاربران
0/10 5/10
#3 موزه آکروپولیس واقع در آتن یونان
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز کاربران
0/10 5/10
1 > مؤسسه اسمیتسونین واقع در واشنگتن

موسسه اسمیتسونین (Smithsonian Institution) بزرگ‌ترین موزه علمی-فرهنگی-تحقیقاتی جهان است. این مؤسسه که در ایالات متحده آمریکا قرار دارد حاوی ۱۳۷ میلیون شیء در کلکسیون خود است. این مؤسسه که از منابع خصوصی و دولت فدرال آمریکا بودجه خود را دریافت می‌کند، متشکل از ۱۹ موزه و ۹ مرکز علمی-فرهنگی در چند ایالت آمریکا است. همچنین ۱۵۶ موزه در آمریکا وابسته به این مؤسسه هستند. مرکز این مؤسسه در شهر واشنگتن دی سی قرار دارد، و نزدیک به ۲٫۲ میلیارد دلار هدایای نقدی دریافت نموده است.

Smithsonian Institution


2 > موزه لوور واقع در پاریس فرانسه

موزه لوور (Le Louvre) در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده‌است. بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور با بیش از ۹٫۵ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

Le Louvre


3 > موزه آکروپولیس واقع در آتن یونان

موزه آکروپولیس (The Acropolis Museum)، بزرگ‌ترین موزه یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده است. یونان چند دهه است که تلاش می‌کند مجسمه‌ها و آثار حکاکی شده‌ای از معبد پارتنون را که در سال ۱۸۰۶ میلادی، توسط سفیر وقت بریتانیا در زمان امپراتوری عثمانی از این کشور خارج و به موزه بریتانیا منتقل شد را، از دولت بریتانیا بازپس بگیرد.

The Acropolis Museum


4 > موزه ارمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه

موزه ارمیتاژ یا آرمیتاژ یا هِرمیتاژ (State Hermitage) واقع در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری (که البته همه به طور همزمان نمایش داده نمی‌شوند)، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین گالری‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.

مجموعه عظیم آرمیتاژ در شش بنا به نمایش گذاشته شده‌است. بنای اصلی کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهایروسیه بوده‌است. موزه آرمیتاژ شعبه‌هایی بین‌المللی در آمستردام، لندن و لاس وگاس نیز دارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان نقاط قوت مجموعه هنر غرب در موزه ارمیتاژ هستند، می‌توان به میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، روبنس، ون دایک، رامبراند، رودن، مونه، سزان، ون گوگ، گوگن و پیکاسواشاره کرد.

State Hermitage


5 > موزه بریتانیا

موزه بریتانیا (British Museum) یکی از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از ۷ میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال را در خود جای داده است. موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هانس سلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دستنوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تاسیس شد.

بازدید از موزه بریتانیا، مجانی است و پولی بابت بلیط و یا ورودیه دریافت نمی‌شود. اما در برخی نمایشگاه‌های ویژه، برای برخی از آثار ویژه و تخصصی که از دیگر موزه‌های معتبر جهان به امانت گرفته می‌شوند، بازدید به صورت مجانی نخواهد بود و پولی بابت بازدید از برخی نمایشگاه‌های موقتی که بصورت امانتی گردآوری شده‌اند، دریافت می‌شود.

این موزه در پربازدیدترین مکان های انگلستان نیز معرفی شده است.

The British Museum


6 > موزه دل پرادو واقع در مادرید اسپانیا

موزه دل پرادو (The Prado) یک موزه و گالری هنری‌ست که در مادرید واقع شده‌است. این موزه یکی از برجسته‌ترین موزه‌های جهان در زمینه هنر اروپایی از سده ۱۲ تا اوایل سده ۱۹ میلادی است که بر پایهٔ کلکسیون سلطنتی اسپانیا بنا نهاده شد.

این موزه به عنوان موزهٔ نقاشی و مجسمه تأسیس شد. در عین حال از کلکسیون مهم و بزرگی شاملِ ۵۰۰۰ تابلوی نقاشی، ۲۰۰۰ تصویر چاپی، ۱۰۰۰ عدد سکه و نشان و نزدیک به ۲۰۰۰ عدد آثار زینتی تاریخی تشکیل شده‌است.

The Prado


7 > موزه متروپولیتن واقع در نیویورک

موزه متروپولیتن نیویورک(Metropolitan Museum of Art) از بزرگ‌ترین و مشهورترین موزه‌های جهان است. موزه در وسط شهرنیویورک و در مجاورت ضلع شرقی سنترال پارک قرار دارد.

این موزه در ۱۸۷۲ میلادی افتتاح گردید. موزهٔ متروپولیتن نیویورک حاوی مجموعهٔ بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است.

این موزه سالی ۴ میلیون بازدید کننده از کلکسیون دو میلیونی آن دارد. قدیمی‌ترین دارایی این موزه مربوط به (به تقریب) ۳۰۰۰۰۰ سال تا ۷۷۰۰۰ سال پیش است و سنگ آتشزنه‌ای‌است که در مصر یافت شده‌است.

The Metropolitan Museum of Art


8 > موزه‌های واتیکان ایتالیا

موزه‌های واتیکان (The Vatican Museums) از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان هستند.

موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است. این موزه که آثار هنری تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است را در خود جای داده، سالیانه پذیرای حدود ۴ میلیون بازدید کننده است.

این موزه در سال ۱۵۰۶ میلادی توسط پاپ ژولیوس دوم بنیان نهاده شد.

The Vatican Museums


9 > گالری اوفیتزی

گالری اوفیتزی (The Uffizi Gallery) از موزه‌های هنر در ایتالیا است. این موزه که در شهر فلورانس واقع شده در زمره قدیمی‌ترین و مشهورترین موزه‌های هنر اروپا و جهان است.

The Uffizi Gallery


10 > موزه امپراتوری واقع در آمستردام هلند

موزه امپراتوری (Rijksmuseum) یکی از مشهورترین موزه‌های ملی و دولتی در هلند و دنیا به شمار می‌رود. این موزه که به آثار فرهنگی و هنری اختصاص دارد در میدان موزه در آمستردام قرار دارد. موزه امپراتوری حدود یک میلیون اثر هنری در اختیار دارد که مربوط به سالهای ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ است. حدود هشت هزار اثر در موزه به نمایش عمومی در آمده است. موزه مجموعه کوچکی از هنر آسیا را نیز در خود دارد. این موزه مجموعه‌ای شاهکارهای نقاشان دوران طلایی هلند را در خود جای داده است مانند «نگهبان شب» اثر رمبراند.

Rijksmuseum

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 312 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید