• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
علم و دانش

عظیم ترین اشیاء زمینی قابل مشاهده از فضا

عظیم ترین اشیاء زمینی قابل مشاهده از فضا

The most massive terrestrial objects visible from spaceهمواره فهمیدن این موضوع که چه چیزهایی در روی زمین از فضا قابل رویت هستند کنجکاوی انسان را بر می انگیزد. برخی عوارض زمین و دست ساخت های بشری به اندازه ای بزرگ هستند که از صدها کیلومتر بالاتر می توان آن ها را مشاهده کرد. در این مطلب، ۱۰ شیء عظیم بر روی زمین را معرفی می کنیم که از فضا امکان دیدن و تشخیص آن ها وجود.


#1 كوه های هيماليا
#2 صخره مرجانی بزرگ
#3 رودخانه آمازون
#1 كوه های هيماليا
امتیاز ما
0/10 10
امتیاز شما
0/10 7/10
#2 صخره مرجانی بزرگ
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز شما
0/10 5/10
#3 رودخانه آمازون
امتیاز ما
0/10 8/10
امتیاز شما
0/10 5/10
1 > كوه های هيماليا

كوه های هيماليا، مرتفع ترين قله های جهان هستند كه از فضا می توان آن ها را ديد. اين رشته كوه ها، شبه قاره هند را از فلات تبت، جايی كه كوه اورست به عنوان بلندترين كوه جهان واقع شده است، جدا می كند.

Himalayas


2 > صخره مرجانی بزرگ

صخره مرجانی بسيار طويل با طول 1600 مايل، بزرگ ترين ساحل مرجانی زمين محسوب می شود. همچنين بزرگ ترين شیء زنده در روی كره زمين هست كه از فضا ديده می شود.

Great Barrier Reef


3 > رودخانه آمازون

رودخانه 4000 مايلی آمازون به همراه انشعابات آن از فضا قابليت مشاهده دارد. ريونگرو و ريوسوليموس دو حوزه مهم رودخانه آمازون هستند كه در طول طغيان به داخل آن جريان پيدا می كنند.


4 > گراند كانيون

مطمئنا زمان زيادی نياز هست برای اينكه از همه نقاط گراند كانيون با 277 مايل طول ديدن كنيد و لذت ببريد. اما فضانوردان در مدارات زمين بسيار خوشبخت اند كه همه اين وسعت را در يک نگاه می توانند ببينند.

Grand Canyon


5 > دلتای رودخانه گنگ

دلتای رودخانه گنگ، بزرگ ترين شكل دلتا در جهان می باشد كه در خليج بنگال در يک قسمت از بنگلادش و غرب بنگال در هند قابل تشخيص است. اين شكل جغرافيايی شگفت انگيز ناحيه ای 220 مايلی را در بر می گيرد كه حتی از مدارهای زمين نيز قابل مشاهده است.

Ganges River Delta


6 > هرم جيزه

اين هرم بدون چشم مسلح به هيچ وجه قابل رويت نيست. فضانوردان از دوربين های با فاصله كانونی زياد برای اين كار استفاده می كنند. امروزه دوربين های با قدرت تفكيک بالا در ايستگاه های فضايی بين المللی جزئيات بيشتری از اين هرم را از فضا رصد می كنند.

Pyramid of Giza


7 > گلخانه های آلمريا

گلخانه های آلمريا قلب كشاورزی اسپانيا هستند كه در منطقه ای با وسعت 64000 جريب گسترده شده اند. اين گلخانه ها در طول روز از فضا قابل مشاهده هستند.

Greenhouses of Almeria, Spain


8 > رشد انفجاری فيتوپلانكتون ها

رشد انفجاری فيتوپلانكتون ها توسط ماهواره هايی مثل ترا و آكوای ناسا ضبط شده است. اين رشد انفجاری كه در آب گرم اقيانوس ها شروع می شود می توان آن را همانند يک گرداب متحرک با رنگ های مختلف از فضا پيدا كرد.

Phytoplankton Blooms


9 > جزيره نخل دبی

جزيره نخل همراه با جزاير بی شمار دبی حتی از فضا ديده می شوند. با توجه به شايستگی اين جزيره به عنوان بزرگ ترين جزيره مصنوعی جهان دليلی برای حيرت زده شدن در اين مورد وجود ندارد. جزاير نخل در واقع دو جزيره مصنوعی به شكل درخت خرما هستند كه وسعتی به اندازه 100 هزار متر مكعب دارند.

Palm Island, Dubai


10 > شهرها در شب

فضانوردان قادرند قاره ها را از فضا با بررسی شكلشان تشخيص دهند. اما مناظر شهرهای روشن و چراغانی شده، بيشتر امكان ديده شدن را از چنين فاصله ای دارند، بخصوص شهرهای بزرگ. نواحی روشن ايالات متحده، اروپا و هند اساسا بوسيله فضانوردان شناسايی شده اند. در اين نقاط، نواحی وسيعی از زمين همواره در همه شب ها روشن است.

Cities at Night

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 186 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید