• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
جامعه

شایع ترین بیماری های آفریقا

شایع ترین بیماری های آفریقا

قاره آفریقا به دلیل سهل انگاری و آلودگی ،خانه ی بسیاری از بیماری هاست. بسیاری از کشور ها در آفریقا دارای نوعی بیماری هستند و مردم آفریقا از آن ها رنج می برند. بسیاری از این بیماری ها جز بیماری های کشنده محسوب می شوند. با ما نگاهی به شایع ترین بیماری های آفریقا بیاندازید:

 

#1 ذات الریه
#2 کوری رودخانه ای
#3 تریپانوسومایسس آفریقایی
#1 ذات الریه
امتیاز ما
0/10 10
امتیاز شما
0/10 5/10
#2 کوری رودخانه ای
امتیاز ما
0/10 9/10
امتیاز شما
0/10 5/10
#3 تریپانوسومایسس آفریقایی
امتیاز ما
0/10 8/10
امتیاز شما
0/10 5/10
1 > ذات الریه

یکی از شایع ترین بیماری های سراسر جهان ذات الریه است که در افریقا نیز مثل سایر بیماری های تنفسی شایع است. به دلیل غیر قابل اعتماد بودن خدمات بهداشت و درمان، دست یابی افراد آلوده به درمان بسیار سخت است. سالانه حدود 4.2 میلیون نفر به ذات الریه مبتلا می شوند.


2 > کوری رودخانه ای

که توسط یک کرم انگلی ناشی می شود که می تواند وارد بدن انسان شود و سال ها ساکن شود. به طور کامل حدود 18 میلیون نفر در افریقا به بیماری کوری رودخانه ای مبتلا هستند. که باعث عفونت های پوستی و آسیب به بینایی و اغلب باعث کوری کامل می شود.


3 > تریپانوسومایسس آفریقایی

این بیماری توسط مگس تسه تسه در بسیاری از کشور های آفریقایی گسترش یافته است. این یک بیماری آفریقایی است که به بیماری خواب معروف است و می تواند آسیب بزرگی به مغز و اعصاب و چرخه ی خواب بزند و باعث مرگ شود. این بیماری هنوز درمان نشده است. سازمان بهداشت جهانی سالانه بیش از 450,000 نفر را مبتلا به این بیماری اعلام کرد.

 


4 > اسهال خونی

این بیماری به دو روش شکل میگیرد: روش آمیبی و روش باسیلی. مدفوع انسان دارای نوعی آلودگی است که منجر به اسهال خونی و آسیب به روده ی بزرگ می شود. اسهال خونی باعث درد معده، سوء هاضمه و همچنین لرز در اندام ها می شود. دوره این بیماری می تواند تا سه هفته ادمه پیدا کند و بر روی شرایط فیزیکی بیمار تا آخرین زمان تاثیر می گذارد.


5 > تب زرد

واکسیناسیون تب زرد حدود 10 سال ادامه داشته است .گواهی تب زرد میتواند در گذرنامه شما ثبت شود. پیشنهاد می شود که مسافران قبل از سفر به کشور های آفریقایی، واکسیناسیون تب زرد شده باشند. تب زرد توسط یک نوع پشه که در جنگل رشد می کند به وجود می آید.این ویروس توسط نیش پشه و ورود آلودگی به خون فرد سالم ایجاد می شود.


6 > وبا

این بیماری ناشی از آب آلوده است که منجر به اسهال و استفراغ شدید و سخت می شود. در مدفوع انسان شروع می شود و به آب راه پیدا میکند.سازمان بهداشت جهانی در سال2012 شیوع بیماری وبا را در گینه نو که بسیاری از ساکنان آن زاغه نشینان ساحلی هستند، اعلام کرد.خطر وبا در شرایط غیر بهداشتی قابل رشد است.


7 > بیماری سل

سل به یکی از جدی ترین بیماری ها در آفریقا تبدیل شده است. علاوه بر این معمولا با بیماری ایدز همراه است. جدیدا بیش از 8 میلیون بیمار مبتلا به سل گزارش شده است و بیش از نیمی از افراد آلوده اگر درمان نشوند، خواهند مرد. به دلیل سوء تغذیه، ایدز و کمبود ایمن سازی در آفریقا ،در هر ثانیه یک ویروس سل جدید به وجود می آید.


8 > تب دنگی

این بیماری نیز توسط پشه منتقل می شود. تب دنگی به بیش از 50 میلیون نفر در سال نفوذ پیدا می کند. بیماری های همه گیر، شایع ترین بیماری ها در آفریقا و آسیا هستند.علائم این بیماری سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمتهای مختلف بدن و اختلال در گردش خون است.فرد مبتلا باید فورا درمان شود و از آنجایی که درمان همیشه در دست نیست، نتیجه بدتر خواهد شد و منجر به مرگ می شود.


9 > اچ آی وی و ایدز

اچ آی وی و ایدز سالانه در حال رشد است و حدود 33 میلیون نفر در جهان از آن رنج می برند. در واقع 65 درصد از آن ها در کشور های جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند. در حالی که خدمات درمانی در حال رشد هستند، افزایش قیمت دارو هنوز هم یکی از موانع اصلی درمان این بیماری همه گیر است. ناکافی بودن آموزش بهداشت جنسی و ناآگاهی یکی از مشکلات مهم این بیماری است.


10 > مالاریا

یکی دیگر از بیماری های ناشی از پشه که بیش از 500 میلیون نفر در سال را مبتلا می کند، حدود سه میلیون نفر در سال جان خود را بر اثر این بیماری از دست می دهند و به طور گسترده مرگبارترین بیماری در سطح جهان معرفی شده است. بیش از 90 درصد از کودکان کشور های جنوب صحرای آفریقا تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. در واقع این بیماری حدود 30 سال پیش از بین رفته بود، اما حالا دوباره برگشته است.

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 288 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید