• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
دانش عمومی

طولانی ترین رودخانه های جهان

طولانی ترین رودخانه های جهان

longest riversدر بحث از آب و منابع آبی، همیشه رودخانه ها نیز هدف مطالعات بوده اند. حدود ۱۶۵ رودخانه بزرگ روی کره زمین وجود دارد که طولانی ترین آنها نیز از اهداف مطالعات بوده است. با تکیه بر مطالعات و تحقیقاتی که دانشمندان طی سالیان دراز انجام داده اند، در زیر طولانی ترین رودخانه های جهان را معرفی می کنیم.


#1 رود نیل
#2 رود آمازون
#3 رود یانگ تسه
#1 رود نیل
امتیاز ما
0/10 9/10
#2 رود آمازون
امتیاز ما
0/10 8/10
#3 رود یانگ تسه
امتیاز ما
0/10 7/10
1 > رود نیل

رود نیل با 6,695 کیلومتر طول، طولانی‌ترین رود جهان است. این رود در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته و رگ حیاتی کشور مصر به شمار می‌آید.  این رود از رشته کوه‌هایی در مرکز قاره آفریقا سرچشمه می‌گیرد و راه طولانی خود را به سمت شمال آغاز می‌کند؛ در طی مسیر، رودهای زیادی که از کوه‌های غرب این قاره سرچشمه گرفته‌اند، به آن می‌پیوندند. رود نیل از کشورهای اوگاندا، سودان و مصر و از شهرهای مهمی چون خرطوم، پایتخت سودان، و قاهره، پایتخت مصر، می‌گذرد و سرانجام به دریای مدیترانه می‌ریزد. بنابر قول مشهور، این رود همان رودی است که برای عبور بنی اسرائیل به رهبری موسی به امر خدا شکافته شد و پس از ورود فرعون و سپاهیانش، به هم آمد و آنها غرق شدند.


2 > رود آمازون

پرآب‌ترین رود دنیاست که در آمریکای جنوبی جریان دارد و به اقیانوس اطلس می‌ریزد. آب این رودخانه در هنگام ریختن به دریا بیشتر از مجموع آب ده رودخانه پرآب بعدی دنیا است. این رود انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و نیز حدوداً دو درصد از آب شیرین این رود به اقیانوس میریزد. بستر این رود بسیار عریض و طویل است و از نظر درازا یکی از طولانی‌ترین رودهای جهان است که بین 6.2 و 6.7 هزار کیلومتر درازا دارد.

Amazon-River


3 > رود یانگ تسه

رود یانگ‌تسه طولانی‌ترین رودخانهٔ آسیا و سومین رودخانهٔ طولانی جهان (پس از نیل و آمازون) است. نام جدید چینی آن «چانگ جیانگ» است و بسیاری از نقشه‌های جدید از این نام استفاده می‌کنند. این رودخانه بیش از 6380 کیلومتر طول دارد. سرچشمهٔ آن استان چینگهای در غرب چین است و پس از حرکت به سمت شرق به دریای چین شرقی می‌ریزد. به طور سنتی این رودخانه را مرز بین شمال و جنوب چین دانسته‌اند گرچه رودخانهٔ هوآی نیز چنین جایگاهی دارد. سد سه‌دره، بزرگ‌ترین سد جهان، بر روی این رودخانه ساخته شده‌است.

Yangtze-River


4 > رود میسیسیپی

رود میسیسیپی رود اصلی بزرگترین حوزه آبریز در آمریکای شمالی و چهارمین رود بلند دنیا می باشد. تمام طول این رودخانه در داخل خاک ایالات متحده می باشد (هر چند بخش هایی از حوزه های بارندگی حوزه آبریز آن در داخل خاک کشور کانادا می باشد). این رودخانه در دریاچه آیتاسکا در ایالت مینه‌سوتا در شمال ایالات متحده شروع می شود و با مسیری ملایم به سمت جنوب جاری می شود. سرانجام پس از طی مسیری 5969 کیلومتری از طریق دلتای رود می سی سی پی در ایالت لویزیانا به خلیج مکزیک می ریزد.

Mississippi_River


5 > رودخانه اُب ایرتیش

این رودخانه که مجموعه ای از چند رودخانه در آسیا می باشد، با 5568 کیلومتر طول، پنجمین رودخانه طولانی دنیا محسوب می شود. این مسیر رود از اتصال شاخه ایرتیش به رود اُب به دست می آید که در نهایت به اقیانوس منجمد شمالی منتهی می شود.

Ob-river


6 > رود ینی‌سئی - آنگارا - سلنگا

این مسیر، از اتصال سه رود ینی‌سئی – آنگارا – سلنگا بدست می آید که از دریاچه بایکال سرچشمه می گیرد. این مسیر با 5550 کیلومتر طول، ششمین رود طولانی جهان به حساب می آید.

Yenisei


7 > روز زرد

رود زرد که در زبان چینی خوانگ خه خوانده می شود، با سرچشمه گرفتن از کوههای بایانهار در استان چینگ‌های در غرب چین از نه استان می‌گذرد تا در دریای بوهای به پایان مسیر خود برسد.رود زرد را گهوارهٔ تمدن چین خوانده‌اند؛ چرا که حوزهٔ آب‌خیز آن زادگاه تمدن شمال چین و غنی‌ترین منطقهٔ چین در اوائل تاریخ چین بوده است. طول این رود 5,464  کیلومتر می باشد.

yellow-river


8 > رود کنگو

رود کُنگو پس از رود نیل بزرگ‌ترین رود آفریقا است. این رود عمیق ترین رود جهان و با طول 4,667 کیلومتر هشتمین رودخانه طولانی دنیاست.

congo


9 > رود ریو دلا پلاتا - پارانا

این رودخانه که در آمریکای جنوبی واقع شده است و از اتصال دهانه ریو دلا پلاتا و رود پارانا به وجود می آید، با 4,500  کیلومتر طول، نهمین رودخانه طولانی دنیا محسوب می شود.

parana


10 > رودخانه مکونگ

مکونگ یکی از رودخانه‌های اصلی جهان که در جنوب شرق آسیا قرار دارد. حوضه آبخیر آن ۷۹۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که سالانه 457 کیلومتر مکعب آب را تامین می کند و با طول 4,425  کیلومتر به عنوان دهمین رودخانه طولانی دنیا معرفی شده است.

Mekong-River

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 855 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید