• افزودن سایت به علاقه مندی ها
  • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ
دانش عمومی

عمیق ترین دریاچه های جهان

عمیق ترین دریاچه های جهان

deepest lakes in worldبر روی کره زمین صدها دریاچه وجود دارد که برخی از آنها حاوی اب شیرین می باشند. تعدادی از این دریاچه ها که از طریق آبراه هایی با هم ارتباط دارند، دارای وسعت بیشتری هستند. در کنار آتش فشان ها و داخل دره ها نیز دریاچه هایی دیده می شوند. در این بین برخی از آنها دارای عمق بیشتری هستند. شاید برایتان دانستن عمیق ترین دریاچه ها جالب باشد. با ما همراه باشید تا عمیق ترین دریاچه های جهان را به شما معرفی کنیم.


#1 دریاچه بایکال
#2 دریاچه تانگانیکا
#3 دریای خزر (کاسپین)
#1 دریاچه بایکال
امتیاز ما
0/10 10
#2 دریاچه تانگانیکا
امتیاز ما
0/10 9/10
#3 دریای خزر (کاسپین)
امتیاز ما
0/10 8/10
1 > دریاچه بایکال

این دریاچه که به عنوان عمیق ترین دریاچه جهان شناخته شده است، در سیبری روسیه واقع شده است و عمیق ترین قسمت آن به 1637 متر می رسد. در کنار این رکورد این دریاچه رکود غنی ترین دریاچه دنیا از لحاظ آب شیرین را نیز از آن خود کرده است. یعنی حدود 20 درصد آب های شیرین دنیا که سطح آنها یخ نسبته باشد، در این دریاچه قرار دارد. این ویژگی ها، دریاچه بایکال را فوق العاده با ارزش کرده است. این را هم در نظر بگیرید که این دریاچه در قلب سرمای سیبری قرار دارد.

Lake-Baikal


2 > دریاچه تانگانیکا

دریاچه تانگانیکا که در آفریقای مرکزی واقع شده است با 1470 متر هم در عمیق ترین قسمت، دومین دریاچه این لیست است. این دریاچه نیز عاوه بر رکورد عمق، رکورد دومین دریاچه جهان در ذخایر آب شیرین را دارد. که در شرق آفریقای مرکزی واقع شده است. این دریاچه بین 4 کشور آفریقایی یعنی نانزانیا، بروندی, زامبیاو جمهوری دموکرات کانگو تقسیم شده است.

tanganyika


3 > دریای خزر (کاسپین)

دریاچه خزر که علاوه بر سومین دریاچه عمیق جهان، به عنوان بزرگ ترین دریاچه جاهن نیز شناخته می شود بین کشور های روسیه، آذربایجان، ایران، قزاقستان و ترکمنستان واقع شده است. عمق این دریاچه 1025 متر است. دریاچه خزر هیچ مسیر خروجی و هیچ اتصالی با اقیانوس ها ندارد.

Caspian_Sea


4 > دریاچه وستوک

این دریاچه با عمق 900 متر به عنوان چهارمین دریاچه عمیق جهان در قلب قطب جنوب واقع شده است. برخلاف دیگر دریاچه های واقع بر روی کره زمین، بیشتر دریاچه های قطب جنوب زیر توده از از یخ قرار گرفته اند. بدین معنی که زیر سطح یخی که قابل راه رفتن است قرار گرفته اند. ایستگاه تحقیقاتی روسیه ای وستوک نیز در شرق این دریاچه قرار گرفته است.

Lake Vostok


5 > دریاچه O’Higgins-San Martin

این دریاچه که در دو کشور شیلی و آرژانتین قرار دارد با 836 متر عمق، پنجمین دریاچه عمیق می باشد. با توجه با اینکه در دو کشور واقع شده است، دارای دو نام متفاوت است. مساحت سطح این دریاچه 1013 کیلومتر و خط ساحلی آن 525 کیلومتر می باشد. با توجه به وجود تعدا زیاد توده یخ در این دریاچه، با بالا رفتن دمای کره زمین، سطح این دریاچه بالا آمده و عمق آن نیز سال های آینده افزایش خواهد یافت.

ohiggins


6 > دریاچه مالاوی

دریاچه مالاوی که در مالاوی، تانزانیا و موزامبیک فرار دارد با 706 متر عمق، دومین دریاچه عمیق و سومین دریاچه بزرگ افریقا می باشد. با وجود تصور مردم از خشکسالی در قاره افریقا، دریاچه های متعددی در این قاره واقع شده است. در حقیق بیشتر ذخایر الماس جهان در نزدیکی این دریاچه ها قرار دارند.

lake-malawai


7 > دریاچه ایسیک‌کول

دریاچه Issyk Kul که به معنی دریاچه گرم است، در قرقیزستان واقع شده است و با عمق 668 متر هفتمین دریاچه این لیست است. نام “دریاچه گرم” به این دلیل روی این دریاچه گذاشته شده است که بر خلاف بارش برف و دمای پایین هوا در طول سال، یخ نمی بندد. این دریاچه نیز مانند برخی از دریاچه های روی کره زمین، به دلیل داشتن توده های یخ، پیش بینی می شود با بالا رفتن دمای کره زمین، سطح آب این دریاچه بالا آید.

issyk


8 > دریاچه گریت اسلیو

این دریاچه که در کانادا واقع شده است، با 614 متر عمق، عمیق ترین دریاچه امریکای شمالی (که دارای صدها دریاچه و برکه می باشد) به حساب می آید. قسمتی از این دریاچه نیز در ایالات متحده قرار دارد.

great-slave


9 > دریاچه Crater

این دریاچه که حدود 7700 سال پیش در قلب ایالت اورگان در ایالات متحده بوجود آمده، در کنار آتشفشان قرار دارد و عمق آن 594 می باشد. احتمال دارد اندازه کلی این دریاچه 655 متر افزایش یابد که در این صورت سطح آن نیز بالا آمده و در رتبه هشتم لیست عمیق ترین دریاچه ها نیز قرار خواهد گرفت.

crat


10 > دریاچه ماتانو

عمق این دریاچه که در اندونزی واقع شده است 590 متر می باشد. این دریاچه از عمیق ترین و نیز مورد پسندترین و پربازدیدترین دریاچه ها می باشد.

mat

در پایان اگر فکر می کنید که تاپ های معرفی شده در این لیست، زیاد درست نیستند، یا میخواهید ابراز علاقه ای نسبت به آنها داشته باشید، حتما در نظرات همین پست، مطرح کنید.


  • دسته بندی :
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 515 بار
  • تاریخ انتشار :
  • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید