• افزودن سایت به علاقه مندی ها
 • تاپ گذر در گوگل پلاس
فارسی بلاگ

نحوه برخورد با دوست خودخواه

نحوه برخورد با دوست خودخواه

به گزارش تاپ گذر به نقل از فیتامین؛ من و بهترین دوستم همیشه با همیم. هر دو توی یه کلاسیم، خیلی نزدیک هم زندگی میکنیم و وسایل مورد علاقه مون رو به اشتراک میذاریم و حتی باهم مطالعه میکنیم. ما ساعت ها در مورد همه چیز صحبت می کنیم. دوستم خیلی راحت و هوشمندانه صحبت میکنه. اما مشکل اینه که اون تنها به خودش توجه میکنه. بنابراین وقتی می خوام مشکلات و موفقیت هامو  باهاش درمیون بذارم، اون کاملا نسبت به ...

به گزارش تاپ گذر به نقل از فیتامین؛ من و بهترین دوستم همیشه با همیم. هر دو توی یه کلاسیم، خیلی نزدیک هم زندگی میکنیم و وسایل مورد علاقه مون رو به اشتراک میذاریم و حتی باهم مطالعه میکنیم. ما ساعت ها در مورد همه چیز صحبت می کنیم. دوستم خیلی راحت و هوشمندانه صحبت میکنه. اما مشکل اینه که اون تنها به خودش توجه میکنه. بنابراین وقتی می خوام مشکلات و موفقیت هامو  باهاش درمیون بذارم، اون کاملا نسبت به این موضوع بی علاقه هست. با اون بودن فقط احساس غم و تنهایی بهم میده. اگه این احساس براتون آشناست حتما این مطلب رو بخونید.

تعیین جنبه های سمی هر رابطه دشواره. اینکه دوستانتون رو می بینین اغلب به این معنا نیست که شما تنها نیستین. این رفتارهای خودخواهانه اهداف خوبتون رو به اعمال بیهوده تبدیل میکنه. دوستان خودخواه بدون توجه به شما، به نیازهای خودشون بیشتر اهمیت میدن. در حالیکه با اونا بودن برای یه لحظه سرگرم کننده هست، اونا به طور مداوم انرژی شما رو تخلیه میکنن و شما و نیازهای دوستیتون نادیده میگیرن.

برخورد نادرست با یه دوست خودخواه

تصور کنید یه دوست دارین که به طور مداوم مشغله ها و استرس های زندگی شما رو دست کم میگیره و همیشه در مورد مشکلات زندگی خودش صحبت میکنه. شما راه های زیادی برای پاسخ دادن بهش دارین.موارد زیر بعضی از روش های رایج اشتباه برای مقابله با چنین روابطی هستن.

خیلیا به سادگی این رفتارهای خودخواهانه رو با سکوتشون می پذیرن. این یه راه حل واقعی نیست. با پذیرش رفتارهای زهرآگین دوستتون، به عزت نفستون صدمه میزنین و در زندگی شخصی خود غم و اضطراب بیشتری دارین و به طور کلی احساس می کنین که دوستی شما بسیار آشفته هست. فداکاری شما و نادیده گرفتن نیازهاتون ، نه تنها هیچ چیز رو درست نمیکنه بلکه به تدریج سلامت روان شما به مخاطره میفته و احساس افسردگی می کنین.

تقلید رفتارهای خودخواهانه

یکی دیگه از گزینه ها اینه که مسیر سقوط رو پیش بگیرین: زمانی که شما با همدیگه هستین، رفتار خودخواهانه دوستتون رو تقلید کنین. این احساس بهتر از اینه که قربانی باشین. اما با انجام این کار شما بطور ناخودآگاه توی سایر روابطتون دوست خودخواهی میشین که این برای شما و دوستی هاتون مضره.

تصور کنید که در واکنش به رفتارهای خودخواهانه دوستتون، این رفتار رو برای همه، توی زندگیتون شروع کنین. به جای کمک کردن به دوستاتون موقعی که نیاز دارن، شما تمام وقتشون رو فقط برای مشکلات خودتون میخاین. شما احساس می کنین همیشه مجبورین رفتارهای بد دوستتون رو بدست بیارین، بنابراین شما در مقابل دوستان، خانواده و دیگران نیز همون رفتارا رو دارین. این دایره بدبختی همه افراد زندگیتون آسیب میزنه و فقط خودخواهی رو به عنوان یک ویروس قابل انتقال گسترش میده.

قطع رابطه با دوست خودخواه

سرانجام، برخی افراد کاملا روابط شون رو با دوستان خودخواهشون قطع می کنن. در حالیکه این مشکل شما رو از بین می بره، اما واقعا اونا رو اصلاح نمیکنه.دیگه اینکه، دوست خودخواه شما ممکنه انگیزه ها یا اقدامات شما رو درک نکنه و با رفتارهای تهاجمی و منفعلانه اش روبرو بشین. اگر دوستان خودخواه شما به طور ناگهانی هفته ها و هفته ها نتونن با شما ارتباط برقرار کنن، کاملا سردرگم میشن و رهاتون میکنن. در مورد چگونگی واکنش شون مث سردرگمی یا حتی خشم شون، فکر کنین. اونا ممکنه از یه راهی بهتون ضربه بزنن، شاید با دوستان مشترکتون درباره خودخواهی شما صحبت کنن یا حتی برای برقراری دوباره ارتباط با شما، به شدت تلاش کنن. این اتفاقات می تونه برای شما عوارض ذهنی و عاطفی داشته باشه. بنابراین کناره گیری راه حل مناسب نیست.

راه حل های واقعی برای نجات دوستی

مشکل رو پیدا کنین

 • خودخواهی میتونه نشون دهنده مشکلات دیگه باشه. مثلا ممکنه خودخواهی دوست شما بخاطر افسردگی باشه بنابراین باهاش صحبت کنین تا به یه درمانگر خوب مراجعه کنه.
 • فکر کنین که دقیقا چه چیزایی هست که شمارو اذیت میکنه. مثلا ممکنه اون بدون وقفه درمورد خودش صحبت کنه یا اینکه مدام انرژی منفی میده و درمورد حرفا و احساسات منفی حرف میزنه.
 • به زمان هایی فک کنین که خودتونم خودخواه بودین، خودخواهی یه رفتار عادی انسانیه. ممکنه حتی ناخواسته خودخواهی کردین و به احساسات بقیه صدمه زدین. مثلا شاید براتون اتفاق افتاده باشه که صحبت یه نفرو قطع کردین و خودتون شروع به حرف زدن کردین یا اینکه وقتی یه نفر درحال صحبته احساس خستگی کردین و بهش توجه نکردین و در عوض به مشکلات خودتون فک کردین. همه ممکنه گاهی اوقات خودخواه بشن.
 • درمورد خودتون منفی فکر نکنین .افراد خودخواه همیشه همه رو نادیده میگیرن و بد رفتار میکنن و به تعهداتشون در دوستی عمل نمیکنن. بنابراین ازش تاثیر نپذیرین و اجازه ندین افکار منفیش بهتون سرایت کنه.
کاملا شفاف درمورد این مساله صحبت کنین
 • یک مکان آروم و خلوت پیدا کنین تا بتونین راحت صحبت کنین.
 • دقیقا رفتارای آزار دهنده دوست تون رو مشخص کنین. اما حواستون باشه که منصف باشین وخیلی درموردش منفی حرف نزنین و نکات مثبت دوستی تون رو هم بیان کنین.
 • روی احساسات خودتون تمرکز کنین. درمورد تمام احساسات تون باهاش صحبت کنین. اگر که شما و مشکلات تون رو نادیده میگیره یا اینکه فک میکنین فقط بخاطر پولتون با شماست یا اینکه توی مسافرت یا وقتایی که باهم میگذرونین تمام کارها به عهده شماست و هیچ کمکی نمیکنه.  مرزهای شخصیتون رو دقیقا براش مشخص کنین و توضیح بدین چه انتظاراتی ازش بعنوان یه دوست دارین.
 • حرفاشو بشنوین. اگر شما با احترام و محبت باهاش صحبت کرده باشین به احتمال زیاد دوستتون به رفتارای خودخواهانه اش پی میبره عذرخواهی میکنه و دلایل رفتاراشو بیان میکنه ممکنه اصلا متوجه خودخواهیش نشده باشه، بسیاری از افراد خودخواه متوجه نتیجه رفتارهاشون نیستن عذرخواهیش رو بپذیرین و برای اصلاح رابطه تون تلاش کنین. ممکنه اتفاقات بدی توی زندگیش افتاده باشه مث مرگ عزیزان یا مشکلات خانوادگی بنابراین صبور باشین و بهش فرصت بدین. اگر دوست شما به سادگی از شنیدن احساساتتون رد بشه و علاقه ای به مشارکت در این گفتگوی صادقانه نداشته باشه، نشونه خوبی نیست و احتمالا باید به تموم شدن این رابطه فک کنین
 • اگر به این نتیجه رسیدین که باید دوستی تون رو تموم کنین این کارو انجام بدین چنین افراد خودخواه و منفی مستحق دوستی با شما نیستن. . توی دوستی های دیگرتون پیشرفت کنین و بر ایجاد و حفظ دوستی سالم تمرکز کنین.
منبع
 • دسته بندی : موفقیت در زندگی
 • نویسنده : صدر
 • تعداد بازدید : 10 بار
 • تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 دی 1396
 • تعداد دیدگاه : بدون دیدگاه

دیدگاه کاربران

اگر مطالب تاپ گذر را می پسندید، برای حمایت از آن، امتیاز دهید